Problemy z zasypianiem maluszków to stały temat rozmów rodziców. Co zrobić, aby nauczyć dziecko zasypiania? Sprawne poradzenie sobie z tym wyzwaniem uchroni rodzinę przed zmęczeniem, a dziecku zapewni prawidłowy rozwój.

Jak to zwykle bywa ze wszystkim najważniejszy jest plan, systematyczność i jak najwięcej cierpliwości. Przede wszystkim powinniśmy ustalić, o jakiej porze najlepiej kłaść dziecko spać. Trzeba wziąć pod uwagę czas pracy rodziców. I oczywiście, w nauce zasypiania powinni brać udział oboje rodzice. Najlepszą porą dla maluszka jest przedział 19 – 20. Im będzie starszy tym pora pójścia spać będzie się przesuwała. Małe dziecko reguluje swój rytm dnia dzięki rodzicom. Czuje się bezpiecznie jeśli wszelkie aktywności są powtarzalne. Sen, obudzenie się, śniadanie, spacer, obiad, drzemka, kąpiel, kolacja i… zasypianie.

Oczywiście, zdarza się, że ten rytm jest zaburzany. Wystarczy, że przyjdą do nas goście i hałas nie pozwoli maluszkowi zasnąć. Długa podróż też może być przeszkodą w zaśnięciu. Jeśli jednak tego typu przeszkody są krótkotrwałe to szybko wrócimy do rytmu zasypiania. Początkowo nauka zasypiania nie jest łatwa. Nie należy się jednak zrażać. Jeżeli dziecko płacze należy je wziąć na ręce, utulić i z powrotem położyć do łóżeczka. Może zdarzyć się, że taką czynność będziemy powtarzać po dwadzieścia razy każdego wieczoru. Im jednak będziemy bardziej stanowczy tym szybciej nasza pociecha nauczy się sama zasypiać. Jeżeli jednak wieczorne problemy z usypaniem nie mijają można próbować regulować czas drzemki dziecka w ciągu dnia. Można maluszka delikatnie obudzić jeżeli zbyt długo śpi. Przy tej drzemce też musimy pamiętać o stałej porze usypiania.

Rady dla rodziców:

  • Pilnujmy stałych pór zasypiania
  • Regulujmy czas drzemki w ciągu dnia
  • Przed snem nie pobudzajmy malca długą zabawą
  • Nie nośmy zbyt długo dziecka na rękach

Logo AMA Wszystkie prawa zastrzeżone: Akademia Malucha Alantan, 2012 DomiArt Kreacja i realizacja: DomiArt, 2012       




Do góry strony