Wyjazd z dziećmi na wakacje to długo oczekiwany moment. Dobrze przygotowana apteczka i nasze dobre samopoczucie są gwarancją, że rodzinny wyjazd będzie udany. Wreszcie nadszedł ten oczekiwany dla całej rodziny radosny moment. Wyjazd na wakacje. Mamy proste marzenia: pogoda musi być dobra, miejsce urlopu ciekawe i jak najwięcej atrakcji dla naszych dzieci.

Do wyjazdu zawsze postarajmy się dobrze przygotować. Bo choć nie mamy wpływu na pogodę to możemy zadbać, żeby w przypadku jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń móc sobie z nimi poradzić. Z roku na rok podróżna apteczka staje się coraz większa. Specyfików, które ochronią dziecko przed wszelkimi wakacyjnym zagrożeniami jest na rynku mnóstwo. Zanim jednak zaczniemy planować co zabrać ze sobą na wakacyjną wyprawę, warto zastanowić się jakie zagrożenia mogą uprzykrzyć wakacje naszym pociechom i nam samym.

Na pewno jednym z nich jest słońce. Długie przebywania na dworze podczas upału grozi poparzeniem słonecznym i udarem. Pamiętajmy o tym, żeby dziecko poniżej 6 miesiąca życia nie było narażone na działanie promieni słonecznych. Starsze dziecko najlepiej ochronimy nakładając mu czapeczkę i smarując odkrytą skórę kremem z wysokim filtrem UV. Nawet jeśli słońce bardzo mocno grzeje możemy ochronić się przed nim chowając się na plaży pod parasolem. Dobrym pomysłem przy upalnej pogodzie jest też spacer w lesie. Po przyjściu do domu warto posmarować skórę dziecka kremem lub maścią Alantan Plus. Jak wiadomo działanie promieni słonecznych na skórę sprzyja jej przesuszaniu, a także może doprowadzić do poparzeń. Preparaty Alantan Plus leczą podrażnioną skórę redukując zaczerwienienie i przynosząc ulgę poparzonej skórze. Krem i maść Alantan Plus zawierają alantoinę i D-panthenol: alantoina działa odżywczo na naskórek, a  D-pantenol poprzez nawilżenie skóry sprawia, że staje się ona elastyczna.

Na wakacjach maluchy odkrywają świat. Są aktywne, ruchliwe, wszędzie chcą wejść i jak najwięcej zobaczyć. Ruch i wysokie temperatury sprawiają, że pachwiny i zagięcia w fałdach skóry są szczególnie narażone na podrażnienia. Najlepiej zapobiegawczo posypać takie miejsca zasypką np. Altek Alantan Plus. Jest ona przeznaczona specjalnie dla małych dzieci. Stosowana systematycznie chroni wrażliwą skórę przed podrażnieniami, otarciami i zaczerwienieniem. Działa łagodząco i regenerująco na podrażniony naskórek. W przypadku małych skaleczeń lub zadrapań – nie jest o nie trudno, gdy jest się małym odkrywcą – również można posmarować delikatną skórę malucha kremem Alantan Plus.

Zmiana otoczenia w czasie wakacji łączy się ze zmianą kuchni i wody. Szczególnie uważać trzeba na to co i gdzie dziecko spożywa na wyjeździe. Letnie kurorty kuszą na każdym kroku lodami, ciastkami i innymi niekoniecznie zdrowymi smakołykami. Chcąc nie chcąc często ulegamy naszym pociechom i częstujemy je goframi z bitą śmietaną, rurkami z kremem czy uwielbianymi przez wszystkie dzieci lodami. Zdarza się, że efektem takiego łasuchowania jest biegunka. Najgroźniejsze w jej przebiegu jest odwodnienie organizmu. Dziecko należy wtedy jak najczęściej przystawiać do piersi, starszemu dziecku podawać w krótkich odstępach czasu wodę. Warto też podać specyfiki zawierające składniki mineralne, które dziecko traci przy biegunce. Biegunka natychmiast powoduje też miejscowe odparzenia. Podrażnioną skórę można posmarować maścią Alantan Plus, która natłuści bolące miejsca i przyniesie ulgę maluszkowi. W przypadku braku poprawy - gorączka, odmawianie picia – trzeba natychmiast udać się do lekarza. Zdecyduje on czy u dziecka występują już objawy odwodnienia. Jeśli tak, dziecko musi przebywać w szpitalu, gdzie otrzyma niezbędne płyny w kroplówce.

W przypadku ukąszenia należy wyjąć żądło owada pęsetą. Ukoszone miejsce trzeba przemyć wodą i zdezynfekować. Warto też po każdym powrocie do domu dokładnie obejrzeć skórę dziecka (zwłaszcza na głowie). Z roku na rok przybywa w Polsce przypadków groźnych ukąszeń przez kleszcze. Na rynku są już dostępne specjalne przyrządy do bezpiecznego usuwania kleszczy z ciała. Przed mniej groźnymi owadami np. przed komarami możesz ochronić dziecko stosując specjalistyczne pianki odstraszające a w przypadku ukąszenia – maści łagodzące uczucie swędzenia.

Gdziekolwiek jedziemy, dowiedzmy się wcześniej gdzie na miejscu można skorzystać z pomocy lekarskiej. Tylko najlepsze ośrodki wakacyjne w kraju zapewniają opiekę lekarska. Kontakt do lokalnego lekarza pediatry uzyskamy też zapewne w miejscowej aptece. Tak przygotowani – z apteczką i numerem telefonu – możemy spokojnie jechać na wakacje. Nie zapomnijmy też o jeszcze dwóch „rzeczach”, których oczywiście nie można zapakować do apteczki. Pierwsza to uśmiech. Śmiejmy się jak najwięcej z naszymi dziećmi. I choć czasami nasze pociechy mogą nam nieźle dać w kość to pamiętajmy, aby być cierpliwymi i spokojnymi rodzicami. Wakacje będą wtedy na pewno udane.

Apteczka na wakacje

 • zestaw do udzielania pierwszej pomocy (opatrunki, plastry, rękawiczki, gaziki do dezynfekcji rany)
 • pianki chroniące przed kleszczami i komarami (nawet przyrządy do usuwania kleszczy)
 • probiotyki zapobiegające biegunce i lekarstwa walczące już z objawami biegunki
 • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
 • kremy i maści na urazu i otarcia
 • maści i kremy na poparzenia słoneczne i termiczne
 • wilgotne chusteczki
 • nożyczki do obcinania paznokci
 • termometr do mierzenia temperatury
 • pianki łagodzące zaczerwienienie, regenerujące skórę po nadmiernym opalaniu


Warto wziąć ze sobą: Alantan PLUS (maść i krem): redukuje świąd, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry przynosząc ukojenie i ulgę. Krem i maść przyspieszają gojenie się ran i skaleczeń. Przynoszą ulgę po poparzeniu słonecznym lub termicznym.

Zarówno krem i jak maść można stosować przy:

 1. zaczerwienionej, podrażnionionej alergią skórze.
 2. atopowym zapaleniem skóry (można stosować również w terapii skojarzonej z kortykosterydami)
 3. odparzeniach (pieluszkowe zapalenie skóry)
 4. podrażnieniach (np. sutków podczas karmienia piersią – stosujemy krem, błon śluzowych – stosujemy maść)

Logo AMA Wszystkie prawa zastrzeżone: Akademia Malucha Alantan, 2012 DomiArt Kreacja i realizacja: DomiArt, 2012       
Do góry strony