Narodziny dziecka to dobry moment na zmianę naszego nastawienia do osobistych finansów. Problemy związane z pielęgnacją dziecka, z zakupem odpowiedniego wózka czy z zaplanowaniem urlopu można szybko rozwiązać. Ale jeśli nie zaczniemy od razu dbać o zabezpieczenie finansowe naszych pociech to może się okazać, że tym zaniedbaniem przekreślimy ich szanse na lepszą przyszłość.

Wielu z nas praktycznie nie oszczędza. Wydajemy pieniądze na bieżące potrzeby lub rzeczy, które są dla nas mało istotne. Czy zatem możemy coś zaoszczędzić? Specjaliści radzą, aby systematycznie odkładać niewielkie kwoty z myślą o wykorzystaniu ich w przyszłości. Wystarczy, że będziemy odkładać 100 złotych miesięcznie. Po 15 latach zaoszczędzona suma plus zyski z powodzeniem wystarczą na realizację marzeń naszych dzieci lub na opłacenie im studiów.

Inwestowanie samemu na giełdzie straciło już urok łatwego zarabiania. Ceny mieszkań i działek doszły do wysokiego poziomu. Ci, którzy nie skorzystali z rynkowej hossy powinny swoje oszczędności powierzyć specjalistom. Fundusze inwestycyjne są doskonałą alternatywą dla tych, którzy o rynku wiedzą niewiele lub nie mają czasu na śledzenie rynku. Wiele z nich proponuje Plany Systematycznego Oszczędzania (PSO). Są to produkty inwestycyjne z regularną składką - najczęściej miesięczną lub roczną. Zarządzający planami inwestują powierzone im pieniądze w akcje, bony, obligacje, lokaty bankowe. Należy pamiętać, aby przy wyborze programu systematycznego oszczędzania zadeklarować składkę regularną w takiej wysokości, która z jednej strony nie będzie przekraczała naszych możliwości, a z drugiej nie będzie zbyt niska w stosunku do tego, co wydajemy. Program oszczędnościowy przyniesie bowiem korzyść tylko wtedy, gdy nie będzie poważnie obciążał naszego domowego budżetu.

Każdy z nas różni się pod względem podejścia do ryzyka. Jedni wolą inwestować agresywnie, inni w sposób spokojny, zrównoważony. Zarządzający w TFI dostosują Plan Oszczędzania pod kątem akceptacji podejmowanego ryzyka. Pod uwagę wezmą również czas na jaki zaplanowane jest oszczędzanie.

Inwestując regularnie w fundusze mamy szansę ominąć krótkoterminowe dołki. W długim okresie czasu powinniśmy zatem osiągnąć ponadprzeciętne zyski. Przy PSO opartym na funduszach akcyjnych można liczyć na duże zyski, jednak trzeba pamiętać, że inwestycja krótkoterminowa może się w tym przypadku nie sprawdzić. W porównaniu z funduszami akcji, potencjalne zyski z planu oszczędnościowego opartego na bezpiecznych funduszach rynku pieniężnego, będą mniejsze. Jednak prawdopodobieństwo, że uda się je wypracować, będzie dużo wyższe. Poza tym stopy zwrotu będą prawdopodobnie i tak wyższe od zysków oferowanych w ramach lokat bankowych.

Oszczędzanie będzie łatwiejsze, jeśli z myślą o comiesięcznym odkładaniu pieniędzy, założymy w banku stałe zlecenie. Bank będzie wówczas dbał o terminowość wpływów na rachunek Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zarządzający będą pomnażać nasze oszczędności. Natomiast nam pozostanie decyzja na co przeznaczymy swoje pieniądze. Z tym już jednak nie będziemy mieli żadnych problemów. Bo przecież zaczęliśmy oszczędzanie dla naszych pociech.


Logo AMA Wszystkie prawa zastrzeżone: Akademia Malucha Alantan, 2012 DomiArt Kreacja i realizacja: DomiArt, 2012       
Do góry strony