apteczkiDlaczego warto raz na jakiś czas zajrzeć do domowej apteczki i na co zwrócić szczególna uwagę?

Apteczka domowa to zdrowie i bezpieczeństwo nas i naszych dzieci. Dlatego Akademia Malucha Alantan - w ramach akcji „Z apteczką bezpieczniej” - zachęca, aby wiosenne porządkowanie zacząć w tym roku od półki z lekami.

Cześć preparatów pewnie straciło już ważność, maści na otarcia zostały resztki, a plastra może na pół rany? Uzupełnijmy brakujące medykamenty samodzielnie lub poprośmy o radę w aptekach objętych wiosenną akcją  Akademii.

„Ludzie często zapominają o apteczce. Mają jakiś stary zestaw opatrunków i resztkę syropu gdzieś w szafce kuchennej – nie zawsze wiadomo co dokładnie i gdzie. W razie wypadku czy choroby są bezradni. A wiosna niesie ze sobą wzmożoną ilość przeziębień, ale też otarć, skaleczeń, pęknięć skóry. Zaczyna się przecież okres prac ogrodniczych, wyjścia na place zabaw. Trzeba mieć więc pod ręką m.in. nieprzeterminowane środki dezynfekujące, plastry, skutecznie gojącą otarcia maść typu Alantan i coś na grypę dla dużych i małych”

– mówi Jacek Rosłonek, ratownik medyczny z wieloletnim stażem, wspierający akcję.

Jak się zabrać za skompletowanie apteczki?

Krok pierwszy: zrób listę

Każdy może skompletować ją sam na podstawie wytycznych medycznych np. u swojego lekarza lub farmaceuty oraz w aptekach sieci ”Na zdrowie” objętych akcją. W placówkach tych na terenie całej Polski (lokalizacje aptek www. aptekanazdrowie.com/nasze_apteki) dostępne będą ulotki Akademii zawierające rekomendowany skład apteczki.

Krok drugi: uporządkuj

Niebagatelne znaczenie ma też sposób przechowywania apteczki. Trzeba oddzielić pierwszą pomoc od leków (zasady bezpieczeństwa, uniknięcie pomyłki w sytuacji kryzysowej). Należy zadbać o transparentny pojemnik, co zapewni łatwość szukania. Obie apteczki powinny być niedostępne dla dzieci.

I po trzecie: zachowaj ulotki

Eksperci Akademii Malucha Alantan zalecają, aby wraz z lekiem zatrzymać ulotki informacyjne. Często je wyrzucamy, a pamięć ludzka jest ulotna. Rodzi to niebezpieczeństwo niewłaściwego dawkowania lub pomylenia leków (np. o podobnych nazwach a  innych działaniach).

Inicjatorem ogólnopolskiej akcji „Z apteczką bezpieczniej” jest Akademia Malucha Alantan, która prowadzi działania edukacyjne i informacyjne - jak w prosty sposób zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie rodziców i dzieci. Partnerem wiosennej akcji jest sieć aptek „Na zdrowie”.

Patronami akcji są ZF UNIA (producent m.in. Alantanu)  oraz  firma szkoląca z pierwszej pomocy „Heartsaver”.

Konsultacja medyczna
dr Wojciech Feleszko
Pediatra
Dziecięcy Szpital Kliniczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie

Konsultacja dot. ratownictwa
Jacek Rosłonek
Ratownik Medyczny
właściciel firmy edukacyjno-ratowniczej
www.heartsaver.pl


Logo AMA Wszystkie prawa zastrzeżone: Akademia Malucha Alantan, 2012 DomiArt Kreacja i realizacja: DomiArt, 2012       
Do góry strony