Lato to najlepszy czas dla Twojego malca, aby oduczyć go noszenia pieluchy. I choć na początku będzie ciężko, to uchronisz delikatną skórę dziecka przed podrażnieniami, które mogą nawet skończyć się pieluszkowym zapaleniem skóry.
Zanim zaczniemy odzwyczajać malucha od pieluchy, porozmawiajmy z nim i wytłumaczmy, że od tej pory pieluszka już nie będzie potrzebna, a swoje potrzeby będzie załatwiał do nocniczka.
Oczywiście, musimy być przygotowani, że nocnik nie od razu stanie się przyjacielem naszej pociechy. Ciepłe dni są naszym sprzymierzeńcem. Dziecko bez ryzyka przeziębienia może chodzić bez pieluch. I nawet jeśli pociecha szerokim łukiem będzie omijać nocnik nie zrażajmy się pierwszymi niepowodzeniami. Dziecko szybko się uczy i po systematycznej nauce po około dwóch tygodniach samo zacznie sygnalizować, że coś „zaraz się stanie”.
Często zmieniaj pieluchę
„Życie” bez pieluchy może uchronić naszego maluszka przed pieluszkowym zapaleniem skóry. Jak sama nazwa wskazuje winna jest brudna pielucha. Wystarczy, że za późno ją zmienimy i skóra naszej pociechy szybko zaczerwieni się i pokryje krostkami.
W gorące dni ta przypadłość zdarza się znacznie częściej. Ciało pod pieluchą jest stale lekko wilgotne i narażone na podrażnienia poprzez pocieranie skóry przez wilgotną pieluszkę. Skóra na pośladkach i wokół krocza jest bardzo delikatna i wrażliwa na działanie szkodliwych czynników a tym samym na rozwój stanu zapalnego. Zbyt długie pozostawienie pociechy w brudnej pieluszce sprawia, że amoniak powstający z rozkładu moczu i kału przez bakterie atakuje delikatną skórę.
Niebezpieczne krostki
Najpierw pojawia się odparzenie - zaczerwienie w okolicy odbytu lub cewki moczowej. To pierwszy sygnał alarmowy, że coś ze skórą malucha jest nie w porządku. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest częste przemywanie pupy i posmarowanie jej kremem natłuszczającym. Jeśli jednak zlekceważymy ten sygnał to odparzenie przejdzie w rumień. To już jest pieluszkowe zapalenie skóry czyli stan zapalny skóry okolic przykrytych pieluchą: pośladków, odbytu, krocza, pachwin i dolnej partii brzucha.
Najczęściej zapalenie przybiera postać zmian o charakterze rumieniowym, rumieniowo- złuszczającym i rumieniowo – sączącym. Maluch odczuwa pieczenie i ból. W większości przypadków zapalenie pieluszkowe skóry ma przebieg łagodny. W okresach nasilenia może prowadzić do pęknięć i owrzodzeń skóry. Skóra pod pieluszką zamienia się w jedną ranę pokrytą krostkami i gorącą w dotyku.
Najważniejsza jest właściwa pielęgnacja. Systematyczna i dokładna. Jeśli jednak zapomnimy o niej to ból sprawi, że maluch będzie płakał przy każdym ruchu. Pomocy trzeba szukać u lekarza, który przepisze maść z antybiotykiem.
Jak uchronić malca przed problemem:
- używaj pieluch dobrej jakości: chłonnych, dobrze absorbujących wilgoć
- często zmieniaj pieluchy
- przemywaj skórę na pupie i w okolicy krocza
- pielęgnuj i nawilżaj skórę kremem zawierającym alantoinę i d-pantenol
- nie zapinaj ciasno pieluchy. Zostaw trochę wolnej przestrzeni pomiędzy krawędzią pieluchy i skórą na brzuszku.
- pozwalaj maluchowi na chwile swobody i nie zakładaj pieluchy. Dwulatka odzwyczaj od pieluch. Najlepszym okresem jest lato.
Jeśli już jednak problem się pojawi należy uruchomić „plan awaryjny:
- myj pupę po każdej zmianie pieluszki.
- odparzone miejsca smaruj maściami z alantoiną i d-panetonelem, które kompleksowo natłuszczą skórę i wspomogą regenerację naskórka.
- jeśli pieluszkowe zapalenie skóry nie będzie mijało udaj się do lekarza, który przepisze maść z antybiotykiem.